انیمیشن های تحت وب چگونه عمل می کنند؟

اگر کمی اهل وب گردی باشید و یا حتی در حد مختصر به وبسایت هایی که به آن ها سر می زنید دقت کرده باشید، قطعا اشیاء متحرک و غیر ساکن را دیده اید.
این شکل های متحرک که غالبا منظور خاص و مرتبط با موضوع صفحه و سایت را به تصویر می کشند و در غالب یک انیمیشن توجه بینندگان سایت ها را به خود جلب می کنند همان انیمیشن های کامپیوتری ای هستند که به لطف کد نویسی های برنامه نویسان وب و امکانات مرورگر ها ایجاد شده اند.

web animation

به طور کلی به تمامی تصاویر غیر واقعی متحرکی که پس از طی یک پروسه داستان گونه منظور طراح خود را بیان می کنند انیمیشن می گویند.
به عبارت دیگر انیمیشن وسیله ایست برای به تصویر کشیدن تخیلات و ایده های غیر قابل واقعی یا حقیقی در غالب تصاویر متحرک.

در دنیای وب، تکنولوژی و قابلیت های زیادی برای ساخت انیمیشن وجود دارد که از جمله آنها می توان از WEBGL, SVG, CSS, GIF نام برد و البته زبان های برنامه نویسی سمت کاربر مانند Java Script و فریم ورک هایی نظیر JQuery هم تا حد خیلی زیادی انیمیشن سازی تحت وب را آسان کرده اند و سبب ساز زیبایی بیش از پیش صفحات وب گردیده اند.

انیمیشن ها در نگاه اول مخاطب را درگیر خود می کنند و این اولین بازدید، اهمیت بالایی دارد تا جایی که اگر پیچیدگی انیمیشن از نظر رنگ و داستان حرکت آن، گیج کننده و خسته کننده باشد، کاربر و بازدید کننده را به ترک صفحه ترغیب خواهد کرد و یا تا حدی ذهن کاربر را از جلب توجه دور می سازد، تا جایی که در کمال ناباوری کاربر آن را نمی بیند، حتی اگر در وسط صفحه قرار داده شده باشد و این یک نکته کلیدی در طراحی انیمیشن هاست.

در زیر چند نمونه انیمیشن ساده را خواهیم دید که بوسیله تکنولوژی های موجود ساخته شده اند. و به عنوان نکته آخر باید بگوییم که موفقیت در ساخت انیمیشن در وب، همانند صنعت سینمایی ساخت انیمیشن بیش از هر چیز دیگری، به داستان و طراحی ساختی که با خلاقیت ترکیب شده باشد بستگی دارد.

S I T E R S

نمونه زیر که بوسیله فناوری WEBGL ساخته شده شمایی از اطلاعات مربوط به صنعت نفت در کره زمین را نشان می دهد. صفحه اصلی نقشه زیر ((مناسب دسکتاپ))

امیدوارم مطالب بالا که اطلاعاتی در مورد انیمیشن ها در صفحات اینترنتی را در خود جای داده بود، دانش شما را، هر چند کم، ارتقاء داده باشد.
و لازم است بابت وقتی که در اختیار ما گذاشتید، تشکر کنیم. "شاهین دهباشی - گروه طراحی سایترز"