تکنولوژی Li-Fi یا انتقال اطلاعات بوسیله نور چیست؟

این تکنولوژی که مخفف کلمه Light Fidelity می باشد، قادر است اطلاعات را حد اکثر تا 10 گیگابایت بر ثانیه انتقال دهد.
لای فای به کمک دیود های نوری (LED) و با استفاده از دو مقدار روشن و تاریک در طیف نوری مرئی، فروسرخ و فرابنفش هر ال ای دی و در مبنای نانو ثانیه باعث انتقال اطلاعات می شود.

li-fi technology

لای فای راه حلی برای مشکلات و محدودیت های پهنای باند فرکانس رادیویی می باشد. Wi-Fi بر پایه امواج رادیویی می باشد ولی Li-Fi چنین نیست.
از مفید ترین کاربرد های این تکنولوی می توان از کابین هواپیما ها نام برد، چراکه از هرگونه تداخل الکترومغناطیسی پاک و تمیز است.

نکته قابل توجه این است که لای فای، بسیار ارزان تر از وای فای خواهد بود و بر اساس بر آورد ها، در صورت صنعتی شدن این تکنولوژی عددی در حدود 10 برابر ارزان تر از وای فای خواهیم داشت.
البته محدودیت هایی نیز وجود دارد که یکی از آنها برد کوتاه و عدم توانایی در عبور از دیوار هاست که البته این نقص، دلیلی برای اثبات امنیت بالای این تکنولوژی است.

جالب اینجاست که نور قابل انعکاس از دیوار ها، سرعتی 70 مگابایت بر ثانیه ای را برای محیط به همراه خواهد داشت.
این فناوری بصورت تجاری در چین راه اندازی شده که سرعتی معادل 150 مگابایت بر ثانیه ایجاد کرده است.
از این فناوری می توان در اتصال رایانه ها استفاده کرد اما هنوز راه حل مناسبی برای استفاده از آن در تلفن های هوشمند پیدا نشده است.

می توان انتظار داشت که با پیشرفت روز به روز تکنولوژی، از لای فای بعنوان جایگزینی مناسب و بدون محدودیت برای وای فای نام برده شود.